
SLAVONSKI BROD- Nakon što je Gimnaziji Matija Mesić uručen ugovor o dodjeli sredstava za projekt „STEM genijalci“,vrlo brzo krenulo se s aktivnostima provedbe. Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Riječ je o projektu vrijednom 2,5 milijuna usmjerenom na razvoj inovativnih kurikuluma iz STEM i ICT područja koji za cilj ima razvoj inovativnih kurikuluma iz STEM i ICT područja kroz pet fakultativnih programa, matematika i informatika, fizika, kemija i biologija te interdisciplinarni – obnovljivi izvori energije, što bi za konačni rezultat trebalo pridonijeti povećanju učeničkog zanimanja za te studijske programe i u konačnici konkurentnost na tržištu rada pa onda i održivom zapošljavanju.
O samom projektu na održanoj Uvodnoj konferenciji ravnatelj Gimnazije Matija Mesić Goran Zavor je rekao- Ovaj projekt drugačijeg je karaktera jer je po prvi puta usmjeren na učenike koji znanje stječu za nastavak obrazovanja upravo iz predmeta koji su „bauk“ u školama a to su prirodoslovni predmeti. Gimnazija već 98 godina obrazuje mlade i odgaja za nastavak školovanja i prvenstveno za život, škola se mijenja i mora se otvoriti i djelovati s društvom. Mijenjaju se odnosi između profesora i učenika, djece i roditelja , škole i društva. Od škole se očekuje da i sama priskrbi odrađena materijalna sredstava kako bi se praktikumi i kabineti opremili što bolje i kako bi za dobrobit učenika napredovali dalje.
Uz Gimnaziju Matija Mesić u projektu STEM genijalci sudjeluju kao partneri Strojarski fakultet iz Slavonskog Broda i Gimnazija Nova Gradiška.
Zahvala Gimnaziji Matija Mesić što je Strojarski fakultet prepoznala kao partnera koji može pomoći u realizaciji važnog projekta koji se odnosi na mlade i njihove kompetencije i njihovu zapošljivost i budućnost. I sami smo unazad nekoliko godina sudjelovali kroz 4 projekta čija je vrijednost preko 10 milijuna kuna koje samo također iskoristili za unapređenje kurikuluma, stjecanje kompetencija i bolju zapošljivost. Veliki broj učenika koji upisuju naš fakultet dolaze upravo iz brodske gimnazije i samo u akademskoj godini 2014./2015. smo upisali oko 40 posto studenata baš iz ove škole.
Ljiljana Ptačnik, ravnateljica Gimnazije Nova Gradiška s brodskom Gimnazijom ima odlučnu suradnju, a projekt STEM genijalci razvija i partnersku suradnju- Ovim projektom osuvremenjavamo kurikulum odnosno pristup izvođenju nastave što je korak dalje u cjelovitoj kurikularnoj reformi koja se priprema. Interdisciplinarni pristup u nastavi, međupredmetno povezivanje i osposobljavanje učenika za vještine koje im u životu trebaju i koje će im garantirati upis na željene fakultete je bit ovog projekta.-
Cilj je projekta prije svega osuvremeniti zastarjele programe, opremu, cjeloživotno obrazovati nastavnike. Kako bi se projekt realizirao u skladu s planiranim aktivnostima do sada se oformilo pet radnih skupina za izradu pet fakultativnih kurikuluma.- Nakon toga će uslijediti edukacija o pisanju kurikuluma, o obnovljivim izvorima energije i inovativnim metodama rada, slijedi nam studijski posjet Italiji u sklopu kojeg ćemo posjetiti matematičku gimnaziju u Veroni i znanstveni tehnološki park Area u Trstu i na taj način upoznati dobre primjere iz prakse, a posjetit ćemo i institut Ruđer Bošković u Zagrebu.
Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Gimnazije Matija Mesić.
.jpg)
/EBROD/