SLAVONSKI BROD- Hrvatska hostoriografija nije se dovoljno pozabavila temom hrvatskih žena u Domovinskom ratu i vrijeme je da i same kažu kakav je danas njihov status, zaključak je sastanka na temu „Žene s prve crte bojišnice – danas" kojeg su danas na inicijativu Savjeta za ravnopravnost spolova pod predsjedanjem, Vere Bošnjak, održale žene s područja Brodsko- posavske županije, sudionice Domovinskog rat, braniteljice oltara domovine.
Iako su rame uz rame s muškarcima sudjelovale u obrani domovine brojne žene, sudionice Domovinskog rata nisu ostvarile statuse koji im pripadaju. Stigma koju su imale kao omču oko vrata od prvih dana rata, nebrojeno puta nastavljena je i kasnije i traje do dan danas a mnoge od njih nakon perioda rata nisu dobile zasluženo mjesto među buniteljskom populacijom. Ukupno je u ratu sudjelovalo 23 080 žena, u braniteljskom sektoru 14 194, poginulo je ukupno 107 žena a 1113 ih je ostalo invalidima. Bile su prisutne na svim ratištima kroz razne uloge svaka sa svojim zadatkom ali ni u vrijeme mira one nemaju svoj mir je bilo je tu svega. – Kod nas u Hrvatskoj bilo je dobro, iako su kada su me vidjeli rekli „joj žena“ ali u Bosni na ratištu žena je bila u kategoriji „nula“. Bila sam prva žena dragovoljka s ovih prostora, ostavila sam dvje male djece i otišla na bojište zajedno sa svojim suprugom vođena idealima s kalašnjikovom u ruci, snajperom, kasnije u sanitet ali kao branitelj- priča danas Paula Vdovjak.- Ponovila bi ovo sve ali djecu bi sada maknula negdje daleko. Žalosno je što nas ni predsjednica države nikada nije spomenula a ne čudi ni odnos drugih prema nama.
Jasenka Marić, žena s novogradiškog kraja danas nam je svjedočila priču koja je strašna- Braniteljice, neke od njih naravno, bile su žrtve seksualnog zlostavljanja od strane naših, visokih časnika, neke su ostale i trudne, znamo imena ali ne smijemo ih spomenuti. Neke od njih su pobacile dok su druge zadržale dijete i dan danas muku muče jer su nakon ratišta ostale bez posla i danas žive od socijalne pomoći, jer pravo na vojnu mirovinu su izgubile.
Ksenija Vargić u rat je krenula s 31 godinom, danas je u mirovini ali žene nemaju svoj prostor u kojem bi se okupljale i kako je i sama rekla - Ja sam invalid Domovinskog rata,i mogle bi se okupljati u HVIDR-i tamo dečki kartaju belu, kockaju…to meni ne treba –
Katica je također bila braniteljica ali neka od svojih prava nije nikada iskoristila, danas ne radi a jednom kada je trebala pomoć odustala je- Oboljela sam i tražila jednokratnu pomoć ali toliko je bilo papirologije koju sam trebala popuniti i hodati po institucijama da sam u konačnici odustala, jer bila sam preslaba tada. Čak sam i i svojoj djeci tek kasnije priznala da sam bila u gardi jer kako im objasniti kada se u javnosti mogu čuti svakakve priče. Žene e nisu izborile za svoj status i to je žalosno.-
Sve redom ponosne su na dane provedene u obrani Hrvatske ali tužne što su branitelji ostavili svoje živote za ovo što danas imamo, a to je katastrofa, zaključak je danas okupljenih žena braniteljica.
/sspehar/