SLAVONSKI BROD- I dok se za sutra u Bosanskom Brodu najavljuje potpisivanje Nacrta protokola o suradnji na realizaciji projekta opskrbe prirodnim plinom Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, kojeg je u Slavonskom Brodu najavila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović.  Ovom prenamjenom trenutnog produktovoda od Slobodnice do Broda,  plinificirati će se iskjučivo rafinerija u Brodu.

No, dr.sc. Viktor Simončić poručuje da  tim projektom zrak u Slavonskom Brodu neće biti bolji. Oni rijetki koji ne dozvoljavaju da im političke izjave utječu na inženjersko znanje znaju da se onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu korištenjem plina u Rafineriji Brod neće smanjiti. Vjerojatno najpozvaniji stručnjak za zaštitu zraka na ovim područjima, profesor Knežević iz Sarajeva, na vijest o plinofikaciji brodske rafinerije obznanio je urbi et orbi: »Najavljenom zamjenom korištenja mazuta zemnim gasom u Rafineriji Brod neće se poboljšati kvalitet zraka u Slavonskom Brodu. Zamjenom energenta smanjiti će se emisije sumpor dioksida iz energetskog bloka Rafinerije.

Sumpor dioksid je gas bez mirisa. Međutim, građani Slavonskog Broda osjećaju neugodan miris ugljikovodika koji potiču iz tehnološkog bloka Rafinerije. Ovom mjerom se, dakle, ne smanjuju emisije koje stvaraju neugodnost građanima Slavonskog Broda«, piše zg-magazin.

Što zna energetičar iz Sarajeva, a ne znaju naši stručnjaci?

Zna on, strojar energetičar, a zašto ne znaju, ako već ne strojari i energetičari barem naši tehnolozi naftaši? Kako to da to ne znaju niti u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, u Razredu za tehničke znanosti i Znanstvenom vijeću za naftno-plinsko gospodarstvo i energetiku? Pa i među njima postoje inženjeri. Isprika zbog grubosti, ali kada sam pročitao kao je jedan od naših prednosnih prirodnih potencijala vjetar, kao da eto puše samo kod nas, pomalo sumnjam u njihove kompetencije.

Nažalost, toliko smo se srozali u društvu da zaigrana politika želi mijenjati i prirodne zakone.

A struke nigdje. I biti će još manje. Posebno kada prepisivači doktoriraju, kada se i na prepisivanju doktorira i kada profesori postanu i oni koji doktoriraju usput. Molim Boga da barem u medicini ne dopuste to što se događa u drugim strukama. Medicinari, molim Vas, zadržite visoku razinu. Ako ni zbog čega, radi našeg zdravlja, ali i da mladi liječnici mogu otići raditi preko Sutle.

Jasno je da se neugodni mirisi iz rafinerije neće smanjiti uvođenjem plina. Sumporovodik, koji ima neugodan miris po trulim jajima, merkaptani i razna sulfidna ulja, koja smrde po svemu neugodnome, a što se osjeti već kada se na milijun dijelova zraka nađe samo 5 – 6 dijelova njihovih spojeva, oslobađaju se prilikom prerade nafte. Njihovo oslobađanje, ako se ne provode odgovarajuće tehnološke mjere, počinje već u prvom procesu, kod destilacije i javljaju se i u drugim procesima.

Što se tiče čestica prašine, koje posebno smetaju Brođanima, stručnjaci DHMZ-a, tumačeći podatke mjerenja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu napisali su: »Visoke vrijednosti PM2,5 i PM10 ne mogu se pripisati radu rafinerije (osim u manjem dijelu)«.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.

 

 

 

 

foto: arhiva

/ebrod/

News

Najveća promjena cijena goriva u zadnje četiri godine: Evo koliko će vas stajati pun spremnik od utorka

News

Sutra ujutro izbjegavajte Gupčevu: Zatvara se važna dionica u centru grada, evo kojim putevima ćete moći proći

News

Više od običnog cvijeta: Brođani narcisima poslali najljepšu poruku podrške ženama oboljelima od raka dojke