SLAVONSKI BROD- Na 500 stranica knjige, fotomonografije pod nazivom „Specijalna policija u Domovinskom ratu 1990.- 1996.“ Specijalna jedinica policije PU brodsko-posavske, poznati „Šimini anđeli pakla“, danas je obilježila 27. godišnjicu svog osnutka. – Ratni vihor odveo je malu, ali vrhunski uvježbanu ekipu od Vukovara, Okučana, Gline, Velebita i desetine drugih malih mjesta od samog krajnjeg juga do Konavala.- kazao je Dinko Kamenko, predsjednik Udruge SJP ŠAP koja je i izdavač knjige u kojoj je kako je rekao uz izvornu, službenu pisanu građu obogaćenu mnoštvom autentičnih ratnih fotografija i sjećanja aktera pisana najnovija hrvatska ratnička povijest.

 

        


1. Specijalna jedinica policije PU Brodsko-posavske "Šimini anđeli pakla", osnovana je 15. ožujka 1991. i njeni pripadnici su prošli sva ratišta: istočno-slavonsko, sudjelovanje u osvajanju vojarne u Slavonskom Brodu, zapadno-slavonsko ratište, južno bojište, akciju ,"Maslenica" te akciju ,,Medački džep". Neizostavan i veliki doprinos jedinice je bio i u vojno-redarstvenim akcijama "Bljesak" i "Oluja".- Ovdje su imali rat, a oni su išli i dalje, po zapovijedi, braniti cijelu domovinu. Kada se sjetim tog njihovog ratnog puta osjećam iznimno poštovanje i ponos što sam s njima proveo dio vremena.- kazao je danas Željko Sačić ratni zamjenik zapovjednika SJP RH .

 

    


- Da nismo bili tako disciplinirani i dobro pripremljeni, još bi nas se manje vratilo kući. To je jedna od najelitnijih jedinica u Hrvatskoj i naš ratni put pisan je zlatom. U domovinskom ratu poginulo je 11 specijalaca. Dobivali smo najteže zadatke jer smo za to bili obučeni i najspremniji, a to su u onom surovom vremenu mogli izdržati samo odlučni, hrabri i izdržljivi.- kazao je danas Stjepan Vuković, 1. Zapovjednika SJP „Šimini anđeli pakla“.

 

   

      


Domovinski rat sve je povezao, tereni urezani u memoriju, kolege s kojima se zajedno prolazilo kroz sve situacije- Svi su tereni značajni, ali proboj za Vukovar ne možemo zaboraviti, tada su poginuli trojica dečki iz ATJ Lučko i trojica dečki iz Šimine postrojbe.- kazao je Vlado Marić, dopredsjednik HVIDR-e Slavonski Brod.

Predstavnici Udruge Specijalne jedinice policije u obrani Domovine MUP-a RH, roditelji poginulih pripadnika SJP Slavonski Brod te izaslanstva predsjednice Republike Hrvatske, Ministarstva branitelja, Ministarstva unutarnjih poslova, Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije te Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Brodsko posavske županije položili su vijence kod spomenika ispred Postaje interventne policije u Podvinju.

U sklopu današnjeg programa obilježavanja u dvorani Glazbene škole Slavonski Brod održano je i predstavljanje fotomonografije „Specijalna policija u Domovinskom ratu od 1990. do 1996.“

Specijalna jedinica policije PU Brodsko-posavske "Šimini anđeli pakla", osnovana je 15. ožujka 1991. i njeni pripadnici su prošli sva ratišta: istočno-slavonsko, sudjelovanje u osvajanju vojarne u Slavonskom Brodu, zapadno-slavonsko ratište, južno bojište, akciju ,"Maslenica" te akciju ,,Medački džep". Neizostavan i veliki doprinos jedinice je bio i u vojno-redarstvenim akcijama "Bljesak" i "Oluja". Obilježavanju 27. godišnjice osnutka Specijalne jedinice policije PU brodsko-posavske ispred Gradske uprave Grada Slavonskog Broda prisustvovao je gradonačelnik Mirko Duspara sa svojim zamjenicima.- Prošli su najgora ratišta i najgore bitke, ali bili su prijatelji 91. i prijatelji su danas, 27 godina poslije jedinstveni su i uvijek na okupu.- kazao je gradonačelnik koji je i am jedno vrijeme proveo s Šiminim anđelima pakla.

 

      

 

- Danas se sa velikom sjetom i tugom sjećamo svih pripadnik Specijalne jedinice, ali i s ponosom. Koliko su bila velika postignuća njihova u ratu, toliko su i danas u miru jer su ostali zajedno, a to nam danas najviše treba.

Sretan im rođendan i neka i h dragi Bog čuva.- kazao je Danijel Maušić, župan Brodko- posavske županije.

 

   

 

 

Današnjoj promociji knjige nazočili su roditelji poginulih specijalaca, pripadnici ratnih postrojbi i udruga proisteklih iz Domivnskog rata. O ponosnom putu  Specijalne jedinice policije PU brodsko-posavske govorili su general Ante Markač, zapovjednik specijalne jedinice policije RH,  u ime generalskog zbora slavljenike je danas pozdravio Mladen Kruljac, general. U ime predsjednice Republike Hrvatske promociji je nazočio Ante Deur.

 

 

 

/sš/

     

Magazin

Sretni roditelje, sretne bebe: Slavonski Brod nastavlja tradiciju s podjelom paketa

Magazin

Brođanka Lana Pletikapić ima novu pjesmu: "Ljubavne afere na poslu nisu rijetkost, ima ih više nego što možda mislimo..."

Magazin

Trik s bijelim šumom: Kako pomoću mobitela stvoriti "zvučni zid" i zaspati u bučnom naselju za 2 minute?