Tijekom jesenskih i zimskih mjeseci, kada temperature često padaju ispod ništice, vožnja postaje znatno opasnija zbog leda na cestama. Iako su vozači u kontinentalnim krajevima Hrvatske navikli na ovakve uvjete, u priobalju se led često pojavljuje neočekivano, a na cestama se mogu vidjeti automobili bez odgovarajućih zimskih guma, što dodatno povećava rizik od prometnih nesreća.
Statistika pokazuje da tijekom zimskih mjeseci broj prometnih nesreća raste upravo zbog neprilagođene brzine i loših uvjeta na cestama. Iako zimske gume smanjuju rizik od proklizavanja, važno je prilagoditi vožnju stanju podloge i vremenskim uvjetima jer nijedan sustav sigurnosti ne može u potpunosti spriječiti gubitak kontrole na ledu, piše Revija HAK.
Opasne točke tijekom zime
Iako se led može pojaviti na bilo kojem dijelu ceste, postoje lokacije koje su posebno opasne tijekom zimskih mjeseci. Na tim mjestima dolazi do smanjenog prianjanja kotača zbog leda ili snijega, a zbog dužeg zaustavnog puta mogućnost nesreće značajno raste.
Najveći rizik predstavljaju:
• Mostovi i nadvožnjaci – za razliku od obične ceste, mostovi su izloženi hladnoći sa svih strana, zbog čega se hlade brže i lede prije nego okolne prometnice. U SAD-u su česti znakovi s natpisom „Most se ledi prije ceste“, koji upozoravaju vozače na povećan rizik.
• Strme nizbrdice i zavoji – zbog smanjenog prianjanja kotača i gravitacije, kočenje na nizbrdicama postaje otežano, a u zavojima dolazi do povećane mogućnosti zanošenja vozila.
• Izlazi iz tunela – uvjeti s obje strane tunela mogu biti različiti, zbog čega vozače pri izlasku može iznenaditi nagla pojava leda ili snijega.
• Mjesta na kojima se zadržava ili slijeva voda – nakon kiše voda koja se zadrži na cesti može se brzo smrznuti pri niskim temperaturama, a najugroženija su mjesta poput podnožja uzvisina, brda ili jarka.
• Ceste na većim nadmorskim visinama – temperatura zraka na višim nadmorskim visinama je niža, pa se kiša brže pretvara u snijeg, a cesta ledi brže nego u nižim predjelima.
Osim glavnih prometnica, dodatni rizik predstavljaju manje prometne ceste i parkirališta, koje se zbog slabijeg održavanja lakše zaleđuju. Kaldrma je posebno sklona stvaranju leda zbog pukotina u kojima se zadržava voda koja se brzo smrzava. Vozači koji često koriste manje prometnice trebali bi obratiti posebnu pozornost i prilagoditi brzinu vožnje tim uvjetima.
Led na cesti – nevidljiva opasnost
Prema statistikama, najteže prometne nesreće često se događaju tijekom manjih snježnih padalina jer vozači postaju neoprezni, uvjereni da su uvjeti sigurni. Nažalost, i najmanja količina snijega ili kiše koja se smrzne na kolniku može dovesti do katastrofalnih posljedica. Led je posebno opasan jer nije uvijek vidljiv, a prilikom naglog kočenja ili zanošenja čak ni najiskusniji vozači ne mogu spriječiti nesreću.
Savjeti za sigurnu vožnju zimi
Kako bi se rizik od prometnih nesreća tijekom zime smanjio na minimum, važno je da vozači poduzmu sljedeće mjere opreza:
1. Koristite kvalitetne zimske gume – one osiguravaju bolje prianjanje na snijegu i ledu te značajno skraćuju zaustavni put.
2. Prilagodite brzinu uvjetima na cesti – vožnja sporijom brzinom omogućuje bolje reagiranje na iznenadne promjene uvjeta.
3. Održavajte razmak – zbog dužeg zaustavnog puta na snijegu i ledu, potrebno je ostaviti dovoljno prostora između vozila.
4. Informirajte se o vremenskim uvjetima – prije polaska na put provjerite prognozu i stanje na cestama.
5. Izbjegavajte nagle pokrete – naglo kočenje ili okretanje volana može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom.
Vožnja zimi zahtijeva veću opreznost i odgovarajuću pripremu. Bez obzira na vrstu automobila, pogon ili iskustvo vozača, led na cesti predstavlja opasnost koju nije uvijek moguće izbjeći. Pravilna priprema vozila, korištenje zimskih guma i prilagodba brzine ključni su za sigurnu vožnju. Na cesti nikad ne podcjenjujte vremenske uvjete – i najmanja nepažnja može dovesti do ozbiljnih posljedica, piše Revija HAK.
Vežite pojas, smanjite brzinu i vozite oprezno – sigurnost uvijek mora biti na prvom mjestu.