Psihološka podrška na poslu? Većina kaže: Tek nakon što riješimo osnovno!

Radnici sve više cijene brigu o mentalnom zdravlju, ali ističu kako bez dostojanstvene plaće i pozitivnog radnog okruženja – nema ni stvarne dobrobiti
U vremenu kada poslodavci sve češće nude dodatne pogodnosti kako bi privukli i zadržali zaposlenike, sve se češće govori i o važnosti brige za mentalno zdravlje na radnom mjestu. No, koliko su takve inicijative zaista prioritet zaposlenicima?
Prema najnovijem istraživanju koje je provela Alma Career Croatia (MojPosao) na više od 1700 ispitanika, njih 44% izjavilo je kako im je izuzetno važno da trenutni ili budući poslodavac nudi programe wellbeinga ili psihološku podršku.
Ipak, čak 48% sudionika ističe kako je temelj svakog zadovoljstva – dobra plaća i zdrava radna atmosfera. Tek kad su ti osnovni uvjeti ispunjeni, dolazi na red dodatna briga o mentalnom zdravlju.
Plaća kao polazište
Kako su naveli neki ispitanici, briga o psihološkoj stabilnosti zaposlenika je poželjna, ali besmislena ako plaća ne pokriva osnovne životne troškove.
“Dobra plaća – ona od koje se mogu pokriti troškovi života i priuštiti godišnje putovanje – čini pola mentalnog zdravlja”, poručuje jedan od ispitanika.
Kao najčešće spominjana referentna cifra za osjećaj stabilnosti i sigurnosti, navodi se 1.500 eura neto.
Burnout i pad angažiranosti
Većina zaposlenika koji podržavaju wellbeing pristup upozorava da zanemarivanje mentalnog zdravlja dovodi do burnouta, pada motivacije i angažiranosti, ali i smanjene produktivnosti.
“Briga o mentalnom zdravlju trebala bi biti dio poslovne kulture. Nažalost, mnogi poslodavci to još uvijek ne prepoznaju”, komentirali su ispitanici.
Neki ne očekuju ništa – osim fer uvjeta
Zanimljivo, 8% sudionika izjasnilo se kako im psihološka podrška na poslu nije važna. Smatraju da je osobni razvoj odgovornost pojedinca, dok poslodavci trebaju osigurati korektne financijske uvjete, profesionalno okruženje i prilike za rast.
Wellbeing programi jesu važni, ali većina radnika u Hrvatskoj još uvijek želi konkretne temelje – poštenu plaću, zdravu atmosferu i ljudski pristup. Sve ostalo je, barem zasad, dodatak.