SLAVONSKI BROD- Licitari se danas vežu za Panonski i kontinentalni prostor. Nekada su se spominjali i na Jadranu ili u dalekoj Njemačkoj, Slovačkoj, Češkoj pa čak i Poljskoj, a danas je broj ljudi koji se bave ovom prekrasnom tradicijskom proizvodnjom u upadanju bez obzira što je UNESCO još 2010. godine uvrstio licitare sjeverozapadne Hrvatske na listu nematerijalne baštine. Ljubav prema poslu i ljubav prema hrvatskoj baštini još prije 16 godina ponukala je Ninu Jecić, diplomiranu arheologinju da otvori obrt jer nije mogla naći posao u svojoj struci. I tako godinama, ispitujući tržište, uvodeći novine, pazeći na kolorite koje upotrebljava uspješno je opstala na tržištu. Danas ima četvero zaposlenih, žene koji rade prekrasna licitarska srca i najrazličiteje oblike koji svoje kupce pronalaze na gotovo svim kontinentima.
Od danas će Licitarska srca gospođe Nine Jecić i njenog obrta Licitar krasiti i Informativni prostor Turističke zajednice na brodskom Korzu. - Biljana Lončarić, direktorica Turističke zajednice pozvala me je na suradnju koju sam ja rado prihvatila. Ured je prilika da i vaši turisti ali i stanovnici vide kako Hrvatska njeguje svoju tradicijsku baštinu koja se danas plasira na sve strane svijeta. Mi u našoj radnji nemamo maloprodaju ali zato narudžbe primamo direktnim kontaktom ili putem interneta . Po malo, malik koracima rekla bih gradimo posao, jer od ovog posla se ne možete obogatiti, dovoljno je da imamo za plaće i doprinose, obaveze prema državi . Ovo je ipak posao koji radite prvenstveno iz ljubavi. - rekla nam je gospođa Jecić koja je svoj proizvod plasirala pod nazivom Licitar "Toplo srce hrvatskog puka" ili na engleskom Croat's warm heart.
Zaštitna crvena boja hrvatskog licitara ukrašena je s tri odabrane zaštitne boje a ima ih u najrazličitijim oblicima koje i sami možete pogledati u Informativnom centru Turističke zajednice Slavonskog Broda.
/ebrod/