S dolaskom jeseni i sve kraćim danima, naše tijelo i um često traže dodatnu podršku kako bi se prilagodili promjenama. Hladniji dani donose potrebu za toplinom i udobnošću, ali i izazove za energiju i raspoloženje. S pravom jesenskom rutinom, možemo zadržati balans i osigurati da se osjećamo najbolje moguće dok se pripremamo za zimu. Evo nekoliko self-care savjeta koji će vam pomoći da ostanete usklađeni s prirodnim ritmom jeseni.

1. Uživajte u toplim ritualima

Jesen je savršeno vrijeme za stvaranje ugodnih trenutaka kod kuće. Uvođenje toplih kupki, omiljenih čajeva ili kakaa te udobnih pokrivača stvorit će osjećaj sigurnosti i opuštanja. Korištenje mirisnih svijeća s mirisom cimeta, vanilije ili sandalovine može dodatno poboljšati atmosferu i pomoći vam da stvorite svoje male oaze mira.

2. Prilagodite njegu kože

S hladnijim danima dolazi i potreba za drugačijom njegom kože. Suhi zrak i hladnoća mogu isušiti kožu, pa je važno uvesti hidratantnije proizvode u svoju rutinu. Birajte kreme bogate hijaluronskom kiselinom ili ulja koja će pružiti dodatnu vlagu i zaštititi kožu od hladnog vjetra. Nemojte zaboraviti na usne i ruke koje također trebaju posebnu njegu u ovo doba godine.

3. Vježbanje u skladu s godišnjim dobom

Iako dani postaju kraći, važno je održati tjelesnu aktivnost. Redovita tjelovježba, poput joge ili laganih šetnji, pomoći će vam da zadržite energiju i smanjite stres. Ako je vani prehladno, isprobajte vježbe u zatvorenom prostoru ili online fitness programe koji će vam pomoći da ostanete aktivni bez napuštanja doma.

4. Fokusirajte se na sezonsku prehranu

Hladniji dani donose potrebu za hranom koja nas grije i hrani iznutra. Iskoristite sezonske namirnice poput bundeve, cikle, kestena i jabuka za pripremu toplih juha, variva i pečenih jela. Hrana bogata vitaminom C i D pomoći će vam da ojačate imunitet i osigurate energiju tijekom tmurnih dana.

5. Iskoristite jutarnje svjetlo

Kraći dani mogu negativno utjecati na raspoloženje zbog manjka sunčeve svjetlosti. Kako biste smanjili taj utjecaj, iskoristite svaku priliku za boravak na jutarnjem svjetlu, pa makar to bila kratka šetnja ili otvaranje prozora dok doručkujete. Jutarnje svjetlo pomaže regulirati cirkadijalni ritam i podići razinu energije.

6. Stvorite večernju rutinu opuštanja

U hladnijim mjesecima važno je prilagoditi svoju večernju rutinu kako biste lakše utonuli u san. Umirujući rituali poput čitanja knjige, meditacije ili tople kupke pomoći će vam da se opustite i pripremite za dobar san. Stvorite vlastiti miran prostor koji vas potiče na smirenje prije spavanja.

7. Prakticirajte zahvalnost

Kraći dani mogu donijeti osjećaj melankolije, ali fokusiranje na male pozitivne trenutke može pomoći održati dobro raspoloženje. Uvođenje dnevnika zahvalnosti, u kojem bilježite tri stvari na kojima ste zahvalni svaki dan, može vam pomoći da promijenite perspektivu i usmjerite se na dobre aspekte svakodnevnog života.


Jesen je vrijeme prilagodbe, ali i prilika da se više okrenemo sebi. Self-care rutina koja uključuje njegu tijela, uma i duše ključna je za očuvanje energije i ravnoteže u hladnijim danima. Prilagodite svoje navike promjenama koje jesen donosi i stvorite prostor za opuštanje i obnovu.

Ove jeseni, pobrinite se da briga o sebi postane prioritet – jer kako dani postaju kraći, važno je produžiti vrijeme koje posvećujemo vlastitom blagostanju.

Magazin

Putujete za Uskrs? Provjerite ovih 20 stvari na automobilu prije nego što krenete!

Magazin

Kako izbijeliti jaje prije bojanja? Trik s octom koji mijenja sve!

Magazin

Psihološka podrška na poslu? Većina kaže: Tek nakon što riješimo osnovno!