Cijene hrane u Hrvatskoj rastu brže od prosjeka EU već 21 mjesec zaredom

Cijene hrane u Hrvatskoj već 21 mjesec zaredom rastu iznad prosjeka Europske unije, pokazuju podaci Eurostata. U posljednjih šest mjeseci razlika u stopi rasta postala je još izraženija, što dodatno opterećuje kućne budžete građana.
Prema podacima koje je objavio HRT, u siječnju je godišnja stopa rasta cijena hrane u Hrvatskoj iznosila 4,7 posto, dok je na razini EU-a bila samo 2 posto. Sličan trend nastavljen je i u veljači, potvrđujući dugoročnu tendenciju poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda.
Iako se u nekim europskim zemljama situacija stabilizira, svjetsko tržište hrane ponovno bilježi osjetan rast cijena. Prema izvješću UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), globalne cijene hrane u veljači su prvi put od prošle jeseni znatno porasle. FAO-ov indeks cijena prehrambenih proizvoda povećan je za 1,6 posto u odnosu na siječanj.
Najveći rast zabilježen je kod:
• šećera (+6,6%)
• mliječnih proizvoda (+4%)
• biljnih ulja (+2%)
Pšenica je također poskupjela zbog smanjenog izvoza iz Rusije i neizvjesnosti u vezi s urodom u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama. Cijene mesa, pak, ostale su stabilne.
FAO predviđa da će svjetska proizvodnja pšenice ove godine porasti za gotovo 1 posto, uz očekivano povećanje prinosa u Europskoj uniji, osobito u Francuskoj i Njemačkoj. Međutim, trgovina žitaricama mogla bi pasti za 5,6 posto, što bi moglo dodatno utjecati na kretanje cijena hrane u nadolazećim mjesecima.
Ovakvi trendovi sugeriraju da bi potrošači u Hrvatskoj mogli i dalje osjećati pritisak rasta cijena osnovnih namirnica, dok globalni faktori dodatno kompliciraju tržišnu situaciju.