Brodske srednjoškolke na primanju u Uredu predsjednika Republike Hrvatske

5. prosinca 2022., na tiskovnoj konferenciji u zagrebačkome Hotelu Sheraton, predstavljena je publikacija na kojoj su, s timom hrvatskoga europarlamentarca Predraga Freda Matića, marljivo radili učenici i nastavnici 10 hrvatskih škola u okviru projekta Budućnost Europe: Europska godina mladih. Potom je predsjednik Republike Zoran Milanović na Pantovčaku primio nositelje projekta - članove zastupnikova tima te po troje predstavnika svake škole sudionice, a učenici su mu uručili primjerak publikacije. Maja Vinković i Ema Tomašić (3. e) te prof. Ivana Opačak iz Ekonomsko-birotehničke škole, Slavonski Brod, imale su čast prisustvovati svečanome primanju.
Publikacija/brošura je izrađena u sklopu projekta Budućnost Europe: Europska godina mladih, koji se odvijao tijekom 2022. u suradnji zastupnikova tima s 10 hrvatskih i pet njemačkih srednjih škola. Hrvatske su škole zaslužile poziv da se uključe u projekt temeljem visokoga plasmana u nacionalnome programu Škola ambasador Europskoga parlamenta/EPAS.
Ekonomsko-birotehnička škola četvrtu je godinu u programu i svo je vrijeme među najuspješnijim školama. Više o aktivnostima učenika Škole u okviru programa EPAS dostupno je OVDJE, a podatci o provedenim aktivnostima u okviru projekta Budućnost Europe: Europska godina mladih dostupni su na sljedećim poveznicama: prva tri projektna sastanka s eurozastupnikom, projektni sastanak s njemačkim partnerima, posjet Europskome parlamentu u Strasbourgu, završna konferencija u Novigradu.
Cilj je projekta mladima iz Hrvatske dati glas na nacionalnoj i europskoj razini te ih uključiti u proces donošenja odluka. Mladi iz Hrvatske izradili su tako publikaciju Budućnost Europe: Europska godina mladih s prijedlozima rješenja za 10 ključnih problema koji ih muče. Na predstavljanju brošure u zagrebačkome Sheratonu zastupnik Matić izjavio je kako je riječ o projektu jedinstvenome u cijeloj Europi te kako su „mladi kao ključne probleme, među ostalima, prepoznali pitanja stambene politike za mlade, obrazovnog sustava i političke participacije mladih. U svojim su lokalnim zajednicama pokušali dobiti uvid u probleme s kojima se njihovi vršnjaci susreću, poput nedostatnih prostora za mlade, loše željezničke infrastrukture i visoke cijene najamnina“.
Projektni tim Ekonomsko-birotehničke škole (sastavljen od 10 članica) obradio je temu Europska unija na lokalnoj i nacionalnoj razini - vizija za budućnost (s podtemom Bolja lokalna i nacionalna prometna povezanost te veća kvaliteta usluge prijevoza i života putnika), a članak za publikaciju potpisuju Maja Vinković i Ema Tomašić (3. e), s mentoricom Ivanom Opačak.
Na kraju projektnoga rada (i članka u publikaciji) učenice zaključuju: „Adekvatna prometna povezanost nudi svima (mladima) u lokalnoj zajednici iste mogućnosti, ponajprije one vezane za njihov akademski razvoj. Možda će mladi, pa i stariji, poželjeti ostati u svojemu rodnom selu/gradu. Poboljšanjem prometne kvalitete na dobitku su svi… Poboljšanjem kvalitete života učenika putnika dobivamo uspješnije i motiviranije učenike, a time i kvalitetniju školu i lokalnu zajednicu. Dobro naspavan, sit, psihofizički zdrav, za školu pripremljen i motiviran učenik pridonosi mnogo više svojemu i društvenome razvoju od nezadovoljnika. Poboljšanje društvenoga i socijalnoga života učenika putnika (u smislu bavljenja sportom i hobijima, izlazaka i druženja), utjecat će na kvalitetu života (svih članova) lokalne zajednice.“
autor: Ivana Opačak