Tehnička škola postaje regionalni centar kompetentnosti, a Srednja škola Matija Antun Reljković bit će mentor ostalim centrima, jer oni su svoju izvrsnost već potvrdili
Dobit će novu opremu, nove smještajne kapacitete za učenike i učitelje, više konkretne prakse za učenike...

SLAVONSKI BROD- U sklopu reforme strukovnog obrazovanja Ministarstvo znanosti i obrazovanja iz EU fondova osiguralo je milijardu kuna za regionalne centre kompetencija. Brodsko- posavska županija prijavila je dvije brodske srednje škole, Tehničku školu za regionalni centar kompetencija iz strojarstva i Srednju školu Matije Antuna Reljkovića za područje poljoprivrede.
Kako je i najavljeno, radna skupina Vijeća za strukovno obrazovanje, od ukupno 42 škole s područja Hrvatske, postupkom ocjenjivanja dostavljenih razvojnih planova, donijela je odluko o sredstvima za 25 centara kompetencije. Među njima je i Tehnička škola Slavonski Brod koja postaje regionalni centar kompetentnosti za strojarstvo.
No, tu nije kraj potvrde kvalitete brodskih škola jer, kako je rekla ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, a javlja HINA, kao ogledni centar kompetentosti prepoznata je Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda u sektoru poljoprivrede koja je, ističe Divjak, „primjer dobre prakse škole koja je samostalno ostvarila preduvjete za centar kompetentnosti uz pomoć predpristupnih fondova". Njima će se omogućiti da odrade mentorski posao za centre koji se sada formiraju.
Pomoćnik ministrice Vlado Prskalo, s dugogodišnjim iskustvom u radu sa strukovnim školama u Hrvatskoj i inozemstvu, kaže da će Ministarstvo raditi na tome da se centri kao mjesta izvrsnosti učenja uspostave u što kraćem vremenu.
„Kroz te centre želimo popraviti kvalitetu strukovnog obrazovanja, koje je nepravedno možda malo marginalizrano, ali vrlo brzo to ćemo promijeniti, treba nam kvalitetna i uspješna radna snaga", istaknuo je.
Ocijenio je da uspostava centara kompetentnosti omogućuju gospodarski rast i demografske promjene, jer mladi više neće imati potrebe odlaziti iz Hrvatske na rad u inozemstvo.
„Nemamo razloga biti zemlja iz koje mladi odlaze, jer ovdje ne mogu pokrenuti posao, dodao je, podsjetivši da takvi centri postoje u Europi od 1984., pošto je industrija prepoznala potrebu brzih promjena u obrazovanju.
Prskalo ističe kako je bitno vratiti izvrsnost u strukovnu školu, kao i privlačnost zanimanja, škole koje vole djeca i nastavnici. „Oko 60 do 70 posto učenika ide u strukovne škole i sigurno zaslužuju bolje prostorno-nastavne i kadrovske uvjete", napomenuo je, dodavši da je u strukovnim školama u Hrvatskoj vrijeme stalo prije četrdeset godina.
„To će se kroz ovakve centre mijenjati, kao i postojeći programi koji su zastarjeli i nikome ne trebaju, nastavnici, projektne aktivnosti", napomenuo je.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
FOTO: ARHIVA
/S/